Omówienie projektu „Hello World!”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Omówienie projektu „Hello World!”

Jeżeli brałeś udział w zerowym tygodniu kursu to z pewnością przebrnąłeś przez lekcję, gdzie wspólnie stworzyliśmy pierwszy projekt – tzw. „Hello World!”. Postanowiłem w pierwszej lekcji pierwszego tygodnia kursu wytłumaczyć Ci podstawy struktury projektu i klasy Main.

Struktura klasy Main

Jeżeli nie brałeś udziału w tej lekcji kursu to przytoczę dla Ciebie kod klasy Main z projektu Hello World.

public class Main {

    public static void main(String[] args){
        System.out.println("Hello World!");
    }
}

A jeszcze lepiej będzie to widoczne na screenie poniżej.

Już tłumaczę z czym mamy do czynienia.

1 – deklaracja klasy o nazwie Main, na razie Ci wystarczy wiedzieć, że to jest właśnie klasa

2 – deklaracja funkcji (metody) main – wyjątkowej funkcji, ponieważ to zawsze tutaj rozpoczyna pracę aplikacja. Krótko mówiąc, to co jest w funkcji main będzie wykonywane podczas działania programu.

3 – Oznacza instrukcję, która zostanie wykonana. Wywołujemy tak naprawdę wbudowaną funkcję println do wyświetlenia w konsoli napisu Hello World!.

W zupełności wystarczy Ci tylko informacji, aby móc przejść dalej.

Struktura projektu

W zerowym tygodniu opowiadałem trochę o strukturze projektu, powiedziałem wtedy za co odpowiedzialne są foldery .idea oraz External Libraries. Zostało mi jeszcze powiedzieć o dwóch folderach, o jednym zapomniałem, a drugi pojawił się dopiero po skompilowaniu projektu.

src – folder, w którym trzymamy nasze pliki źródłowe, które później są kompilowane (tłumaczone na język binarny)

out – folder, który powinien się pojawić po skompilowaniu projektu (Shift + F10), pojawiają się tam nasze przekompilowane pliki z rozszerzeniem class, które są zapisane w bytecode, który jest zrozumiały dla wirtualnej maszyny Javy.

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Skoro przekazałem Ci całą wiedzę teoretyczną o całym projekcie to w końcu możemy przejść do wymarzonej części – pisania kodu. W następnej lekcji pokaże Ci czym są zmienne oraz stałe oraz jak ich używać.

 

Kamil Klimek

Kamil Klimek

Pierwszy kalkulator napisany w języku Pascal w podstawówce. Później miałem trochę przygód z frontendem oraz PHP, na studiach poznałem C++ oraz Jave. Obecnie prawie 3 letnie doświadczenie jako Java full stack develop. Blog jest miejscem, dzięki któremu mogę się dzielić wiedzą i pomagać innym w nauce programowania.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x