Git

Czym jest Git? Git jest system kontroli wersji – czyli pozwala nam wersjonować kod naszej aplikacji – wracać do konkretnych miejsc wstecz oraz umożliwia w łatwy sposób pracować grupie programistów nad jednym projektem.

To tyle w skrócie o Gicie – w tej lekcji powiem Ci parę rzeczy teoretycznych o gicie, w nastepnej stworzymy repozytorium pod aplikację, którą będziemy tworzyć – a samego gita będziesz uczył się w trakcie trwania kursu.

Repozytorium GIT

Repozytorium GIT to nic innego jak projekt. To on trzyma wszystkie zmianny w projekcie oraz wszystkie potrzebne informację.

Repozytorium może być u nas lokalnie oraz może być przechowywanie zdalnie np. GitHubGitLab, BitBucket.

Branch

Każde repozytorium może mieć branche – czyli tzw. gałęzie. Podczas inicjalizacji każde repozytorium ma master branch – czyli gałąź główną, do której łączy się gałęzie poboczne.

Branche tworzy głównie pod nowe featury, naprawę bugów. Zazwyczaj na jednym branchu pracuję w jednym momencie jeden programista. Dzięki temu każdy może spokojnie pracować równolegle.

Merge

Gdy ktoś już stworzy swoją część na swoim branchu to tworzy się pull requesta – czyli próbuję się zmergować (złączyć) branch poboczny – zazwyczaj do mastera. Jeżeli zespół developerski zaakceptuje kod (czyli jeżeli wszystko wygląda ok) to kod stworzony na pobocznym branchu włącza się do brancha mastera.

Commit

Każde etapy podczas np. tworzenia feature zazwyczaj się commituje. Jeżeli zrobiliśmy działkę odpowiedzialną za relację z bazą danych i mamy pewność, że działa to robimy commita i mamy pewność, że wracając do tego commita kod działa poprawnie.

Po commicie bierzemy się za kolejny etap i tak aż do skończenia zadania.

Push

Gdy nazbieramy sobie kilka commitów – choć możemy to robić z pojedyńczym commitem możęmy zrobić pusha na zdalne repozytorium czyli np. GitHub, z którego my będziemy korzystać. Dzięki temu każdy będzie miał do niego dostęp.

Konflikty

Czasami podczas mergowania występują konflikty w kodzie – takie konflikty trzeba już rozwiązać ręcznie i zdecydować, który fragment kodu ma zostać zastąpiony.

Podsumowanie

I to tyle na temat podstaw Gita – w czasie trwania kursu nauczysz sę potrzebnch komend, aby pracować z GITem. Tak – będe uczył się używać Gita w konsoli, a nie w GUI – zobaczysz, że to dużo wygodniejsze i szybsze niż klikanie w okienku. 😉

Polecam obejrzeć 4 minutowy odcinek Romana (choć jest Frontend Developerem), który w 3 minuty i 14 sekund mówi o Gicie.

Jeżeli zaznajomiłeś się z Gitem to założ konto na serwisie GitHub.

Kamil Klimek

Od 2016 jestem programistą Java. Przez pierwsze 4 lata pracowałem jako Full Stack Java Developer. Później postanowiłem postawić nacisk na Javę, żeby jeszcze lepiej ją poznać.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
5 lat temu

Hej, czy mógłbyś bardzo dokładnie i opisowo wytłumaczyć różnice miedzy git merge a git rebase?

Kamil Klimek
Kamil Klimek
5 lat temu
Reply to  Agata

Hej, w kursie nie będę zajmował się aż tak dogłębnie takimi zagadnieniami, będzie to temat na osobny wpis. 😉

2
0
Would love your thoughts, please comment.x