Czym jest JDK – instalacja

Przechodzimy teraz w konfigurację środowiska już bardziej Javowego – na przeciw wychodzi nam taki termin jak JDK. Na początku jednak wytłumaczmy sobię koncepcję działania Javy.

Jak to działa Java…

Możliwe, że już kiedyś słyszałeś, że Java jest wieloplatformowa co oznacza, że tą samą aplikację możemy bez problemu uruchomić na wielu systemach operacyjnych – jedyne co potrzebujemy to JRE.

Kolejny nowy termin – JRE oznacza Java Runtime Environment. Mówiąc prościej jest to nasza wirtualna maszyna, na której może być uruchomiona aplikacja. Mając zainstalowane JRE czy to na Windowsie, Linuxie, a nawet Macu bez problemu możemy uruchomić tą samą aplikację.

Przyjrzyjmy się teraz – JDK co oznacza dokładnie Java Development Kit. Uproszczając mówimy tutaj o zestawie narzędzi do developowania (tworzenia) aplikacji. Jeszcze bardziej upraszczając – mówimy tutaj o kompilatorze, czyli narzędziu, który zamienia napisany przez nas kod na kod rozumiany przez maszynę wirtualną Javy.

W skład JDK wchodzą również podstawowe biblioteki Javy stworzone przez autorów języka – na których głównie będziemy pracować podczas kursu – choć w projektach komercyjnych dołącza się dodatkowe biblioteki tworzone już przez innych programistów, aby zmniejszyć czas tworzenia oprogramowania – nie wymyślać koła na nowo.

Warto wspomnieć, że instalując w skład JDK wchodzi również JRE – czyli bez problemu będziemy mogli uruchomić naszą aplikację od razu po jej skompilowaniu.

Instalacja

Skoro już wiesz do czego potrzebny nam jest JDK to przejdźmy do jego instalacji – nic skomplikowanego. 😉

Na początku wchodzimy na stronę producenta Javy tzn. Oracle i przechodzimy do zakładki pobrania JavaDevelopmentKitu dla Javy 8 – co prawda wyszła już Java 10, jednak aktualnie jest bardzo popularna Java 8.

Po wejściu na stronę jeszcze przed pobranie musimy wyrazić zgodę.

Teraz możemy już pobrać JDK – wybierz odpowiednią wersje dla swojego systemu operacyjnego – w moim przypadku jest to Windows x64.

Gdy już JDK zostanie pobrane, możemy przejść do jego instalacji.

Dalej możemy zobaczyć co zostanie zainstalowane na naszym komputerze.

Po przejściu dalej wyskoczy nam okno do instalacji również JRE – wybieramy dla niego ścieżkę i idziemy dalej.

I czekamy, aż się wszystko zainstaluje.

 

Po prawidłowej instalacji czas wrócić do naszego IntelliJ – czyli okna tworzenia projektu. Czas dodać SDK do IntelliJ – klikamy New… i otwiera nam się okno, w którym musimy wskazać folder, gdzie zainstalowane jest JDK.

I takim o to sposobem mamy dodane JDK do naszego IDE i teraz możemy bez problemu tworzyć pierwszy projekt w Javie co zrobimy w kolejnej lekcji kursu. 😉

 

Kamil Klimek

Od 2016 jestem programistą Java. Przez pierwsze 4 lata pracowałem jako Full Stack Java Developer. Później postanowiłem postawić nacisk na Javę, żeby jeszcze lepiej ją poznać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x