Java pytanie rekrutacyjne: Testy jednostkowe

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
PYTANIE REKRUTACYJNE (2)

Czym są testy jednostkowe?

Testy jednostkowe polegają na napisaniu kodu źródłowego, który wykonuje inny kod (produkcyjny) weryfikując poprawność jego działania. Jak sama nazwa wskazuje testujemy jednostki – czyli małe części – a dokładniej mówiąc metody. Mówiąc ściślej – metody publiczne traktując je jak czarne skrzynki. Dajemy konkretne dane wejściowe i oczekujemy poprawnych danych wyjściowych – żadnych innych. Jeśli test zapali się na czerwono (nie przejdzie) to są dwie możliwości: albo nasza metoda nie działa poprawnie, ale napisaliśmy źle test, dlatego aby uniknąć takiego problemu stosuje się metodykę Test Driven Development tzw. TDD.

Z założenia jeden test (w świecie idealnym) powinien sprawdzać jedną możliwość działania metody, bo jak wiemy niektóre metody mogą mieć wiele tzw. corner case, które powinniśmy sprawdzić.

Popularną bibliotekę ułatwiającą testy w Javie jest m.in. JUnit.

Kamil Klimek

Kamil Klimek

Pierwszy kalkulator napisany w języku Pascal w podstawówce. Później miałem trochę przygód z frontendem oraz PHP, na studiach poznałem C++ oraz Jave. Obecnie prawie 3 letnie doświadczenie jako Java full stack develop. Blog jest miejscem, dzięki któremu mogę się dzielić wiedzą i pomagać innym w nauce programowania.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x