jakie podcasty

Podcasty

Cześć, w tym wpisie przedstawię Ci listę podcastów, których słucham. Niektóre słucham już dosyć systematycznie, jednego zaś dopiero zacząłem słuchać.

Podcastów słucham w wolnej chwili, idąc z punktu A do B, jadąc samochodem, biegając lub ćwicząc. Możliwości jest wiele, każdy może wybrać sobie okno czasowe podczas dnia do robienia dwóch rzeczy jednocześnie. Może u Ciebie się sprawdzi słuchanie podcastów podczas gotowania lub sprzątania? Trzeba po prostu spróbuj, jednak polecam słuchać jak najwięcej – podcasty dają sporo wiedzy i to często takiej, którą można wdrożyć życie. Oczywiście słuchanie podcastu podczas innych prostych czynności można przeplatać ze słuchaniem audiobooków.

Devtalk

Jest to pierwszy podcast, którego zacząłem słuchać. Z takiego względu, że pierwszym vlogerem, którego zacząłem oglądać był Maciej Aniserowicz – czyli założyciel podcastu devtalk.

Maciek w podcaście porusza bardzo dużo ciekawych tematów związanych z IT, z wieloma ciekawymi gośćmi. Podcast ma już 72 odcinki, z czego każdy to od 40 minut do 1,2 godziny dużej dawki wiedzy.

Tak jak wspomniałem wyżej, na podcaście pojawiają się różne tematy, np.:

  • ścieżka zawodowa programisty
  • Bazy danych
  • Xamarin
  • Wypalenie zawodowe
  • PHP
  • Boty
  • Frameworki
  • Sztuczna inteligencja

Jak widać tematy są naprawdę różnorodne, więc każdy coś wybierze dla siebie. Warto dodać, że gośćmi są osoby, które są fachowcami w swojej branży. dlatego można przyjąć dużo wiedzy z danego zagadnienia.

Po więcej informacji o podcaście zapraszam na stronę podcastu devtalk.pl.

Mała wielka firma

Około trzy miesiące temu rozglądałem się za ciekawymi i często poleconymi podcastami – padło na MWF. Z racji tego, że interesuje się również trochę tworzeniem firmy i wszystkim co związane z tym tematem na płaszczyźnie internetu ten podcast mnie zainteresował.

Podcast powstał w 2008 roku – to już 10 lat! Wielkie gratulacje dla założycieli, warto więc tutaj wspomnieć dokładniej: Marek Jankowski i Paweł Tkaczyk. Co prawda wiele odcinków prowadzi sam Marek z gościem, jednak zdarzają się też wspólne odcinki.

Tak jak można się domyśleć, podcast porusza tematy związane z tworzeniem firmy. Czy to o wprowadzaniu innowacji, prowadzeniu firmy na Facebooku lub zarządzaniu sklepem internetowym.

Więcej informacji o tym podcaście można znaleźć na stronie maławielkafirma.pl.

Startup my way

Na ten podcast trafiłem dosyć niedawno, wspominał o nim MiroBurn na swoim vlogu. Dokładnie opowiadał o tym, że spędził dwie godziny na nagrywaniu odcinka do podcastu Bogusza. Tak, założycielem jest Bogusz Pękalski. Na swojej stronie pisze o sobie:

Cześć, jestem Bogusz. Na pełen etat buduję startup Polisa w Chmurze, a w wolnych chwilach jestem programistą, podróżnikiem, żeglarzem, gitarzystą, beer geekiem, mężem i ojcem.

To tak krótko o autorze, przejdźmy do samego podcastu. Podcast jest świeżą sprawą, ma dopiero trzy odcinki – ja przesłuchałem dopiero jednego, tego z Mirem z wiadomych względów. Reszta odcinków czeka w kolejce podcastowej, więc będę mógł dopiero wtedy więcej wypowiedzieć się na temat SWM.

Na podstawie tego odcinka, muszę przyznać, że Bogusz potrafi sporo wyciągnąć od swojego gościa informacji – wie jakie pytania musi zadać. Jednak odczuwam, że brakuje mu po prostu jeszcze tej swobody podczas rozmowy, ale wiem, że do wszystkiego potrzeba praktyki. Pewnie jeszcze kilka lub kilkanaście odcinków i tego nie będzie się zauważać.

Koniec

Są to jak na razie tylko trzy podcasty, których słucham na co dzień. Póki co wystarczają mi one i nie planuję szukać kolejnych ciekawszych podcastów, chociaż planuję tym razem uderzać już w podcasty programistyczne po angielsku. Dodatkowo będę już rzadziej słuchał podcastów z tego względu, że planuje przerzucić się bardziej na słuchanie audiobooków. Dzięki temu będę mógł przyswajać szybciej książki, które chcę przeczytać.

Na koniec mój drogi czytelniku, proszę Cię o podzielenie się swoimi odczuciami związanymi z podcastami. Czy słuchałeś kiedykolwiek? Jeżeli tak, to jak często to robisz i jakich słuchasz? Bardzo chętnie poznam Twoją opinię i może spróbuję ich i ja!

Kamil Klimek

Od 2016 jestem programistą Java. Przez pierwsze 4 lata pracowałem jako Full Stack Java Developer. Później postanowiłem postawić nacisk na Javę, żeby jeszcze lepiej ją poznać.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogusz Pękalski
5 lat temu

Dzięki za wspomnienie o Startup My Way! 🙂 Mam nadzieję, że jeszcze słuchasz! Dziś 13 odcinek!

Kamil Klimek
Kamil Klimek
5 lat temu

Podcast jest ciągle na playliście, idziesz jak burza. 😉

Bogusz Pękalski
5 lat temu
Reply to  Kamil Klimek

MEGA! 🙂

3
0
Would love your thoughts, please comment.x