Powrót do blogowania

Na samym wstępie chcę wyjaśnić czemu przez tak długi czas nic nie działo się na blogu 1024kb. Wszystko zaczęło się od leniwego tygodnia na początku marca – już wtedy zacząłem czuć się przytłoczony realizacją wszystkich swoich pomysłów, które skomentuję w następnych akapitach.

Następnie miałem wyjazd na dziesięciodniowy projekt akademicki do Belgii – głównym jego celem było stworzenie z nieznanymi osobami aplikacji mobilnej. Muszę przyznać, że był to pracowity okres – programowanie od rana do wieczora. Wieczorami skupiałem się raczej na poznawaniu nowych ludzi, ich doświadczeń i kultury aniżeli pisaniu bloga.

Po powrocie próbowałem zacząć znowu blogować, jednak tym razem przycisnęły mnie zaległości na studiach. Zaległości, które musiałem nadrabiać każdego dnia po powrocie z pracy. Aż tak nadszedł powoli koniec kwietnia i udało mi się oderwać od tych obowiązków. Znalazłem trochę wolnego czasu i chcę z powrotem z Wami dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniami.

Miejmy nadzieję, że takich niekontrolowanych “urlopów” będzie w przyszłości mniej. 😉

Przyszłość bloga

Od dłuższego czasu myślę, w którym kierunku zmierzać z tym całym blogiem. Co robić, a czego nie – co może być dla Was przydatne, a czego nie jestem w stanie na ten czas zrobić. Przynajmniej z wiedzą, którą aktualnie posiadam.

W kolejnych akapitach opiszę każdą z działalności wokół bloga, które chce prowadzić, które prowadzę i z których niestety muszę zrezygnować.

1. Najlepszy Java Developer

NJD to konkurs, który rozpoczął się jakoś w listopadzie. Od listopada do lutego miały się pojawiać przeróżne zadania z programowania, które uczestnicy oczywiście mieli wykonywać.

W planach zadań miało być dużo więcej, niestety udało się zrealizować tylko dziewięć.

O tym co mnie przytłoczyło, co powinienem zmienić opisywałem w podsumowaniu “Najlepszy Java Developer”.

Jakie plany co do konkursu?

Chciałbym w przyszłości uruchomić podobny konkurs, jednak inaczej podszedłbym do organizacji. Starałbym się więcej rzeczy zautomatyzować, wyjść na większą skalę oraz więcej rzeczy zaplanować przed samym uruchomieniem konkursu. Organizacja tego z marszu nie była tutaj dobrym wyborem. 😉

2. Kurs Java od podstaw

KJOP jest kursem, który stworzyłem (no prawie) po kilkumiesięcznym blogowaniu. Chciałem od samego początku dać osobom dużą wartość – wprowadzić wiele osób w świat programowania i następnie swoimi artykułami i wszelkimi produkcjami zaprowadzić ich do pierwszej pracy.

Kurs w moim odczuciu wypadł nieźle, sporo osób go chwali, ale osobiście wiem, że potrzebuję on kilku poprawek. Do kursu też podszedłem prawie z marszu – w przeciwieństwie do konkursu tutaj poświęciłem ciut więcej czasu na planowanie – i ta produkcja wypadła lepiej niż wcześniej wspomniany konkurs.

Jakie plany?

Chcę zrefaktorować cały konkurs, poprawić w miejscach, które uważam za słuszne i ruszyć z nim w świat… w internet. 😉

Ze względu, że otrzymałem sporo pozytywnego feedbacku uważam, że kurs powinna zobaczyć większa ilość osób. Po poprawieniu kursu skupię trochę swoich sił i środków na promocję kursu. Chciałbym, że pomógł on wejść w świat programowania w języku Java jeszcze większej ilości osób.

Tak myślę, że do poprawek i promocji konkursu przyda mi się Wasza pomoc… Chciałbym wiedzieć co uważacie o kursie – czy zmienilibyście coś lekko w formie przekazywania wiedzy? Czy polecilibyście go swoim znajomym? O to z pewnością was wkrótce zapytam. 😉

3. Kurs Springa – Intro

Sporo osób, które czyta tego bloga są dopiero na początku swojej programistycznej drogi. Wiele osób poznało już Jave na tyle dobrze, żeby ruszyć dalej z nauką. Z nauką, ale czego?

Muszę przyznać, że już słyszałem wiele próśb, abym stworzył kurs Springa. Jak dla mnie jest to bardzo dobry pomysł, nad którym już planuję od początku roku.

Kurs miał się pojawić w pierwszy kwartale 2019 roku – jak widać nie udało się. Ale nie do końca nie mam nic na dzień dzisiejszy, do tej pory udało się rozpisać 8 tygodniowy program, który pomoże Wam wejść w świat Springa. Całkowicie od zera, tłumacząc najważniejsze zagadnienia. Cały kurs (tak samo jak KJOP) byłby oparty na zbudowaniu aplikacji – całkowicie od zera, krok po kroku wraz z pracami domowymi.

I tak – dlatego nazywam go “Intro”, ponieważ sam Spring jest ogromny i brakło by mi życia żeby o tym wszystkim mówić. Druga sprawa jest taka, że wszystkiego to ja po prostu nie umiem.

Nie umiem również montować wideo, będzie to dla mnie pewnie spore wyzwanie. Mam nadzieję, że uda mi się szybko tego nauczyć i jeszcze szybciej wydać kurs.

Jakie plany?

Rozpocząć pisanie scenariusza kursu wraz z kodem, aby kurs był przemyślany. Żeby nie był za długi, ale też niezbyt krótki. Nie chcę was po prostu nim zanudzić.

Już teraz wiem, że poświecę na niego sporo czasu. Chciałbym pierwszy tydzień kursu wydać do początku lipca – mam trochę studentów, którzy chcieliby uczyć się Springa w wakacje. 😉

A Ty co uważasz o kursie? Czy taki kurs byłby dla Ciebie przydatny?

4. Pytanie rekrutacyjne

Kilka miesięcy temu uruchomiłem poniedziałkową serię pytań rekrutacyjnych. Polega ona na krótkich wpisach, gdzie pojawiaja się pytania rekrutacyjne oraz oczywiście odpowiedź na nie. Seria moim zdaniem się przyjęła i przypadła do gustu wielu osobom.

Jakie plany?

Wkrótce wznowię serię, ponieważ nie zajmuje ona aż tak dużo czasu, a daje wam sporo wartości. Jedynie co muszę zrobić to zautomatyzować publikację nowych wpisów poprzez zewnetrznę narzędzie do planowania postów w social media.

Czy seria pytań rekrutacyjnych przypadła ci do gustu?

5. Podcast

Od pół roku marzę o uruchomieniu podcastu, ale nie jestem pewien czy będę potrafił przekazać Wam coś wartościowego w tej formie. Czy to będzie kanał odpowiedni dla mnie.

Wkrótce planuję zweryfikować ten pomysł, tylko nie wiem dokładnie o czym mogę mówić? Rozmowy kwalifikacyjne? Wzorce projektowe? Nauka? Rozwój?

Temat na pewno jeszcze do przemyślenia, ale prawdopodobnie spróbuję! 😉

6. Stowarzyszenie Nauki Javy

Na początku tego roku wpadłem ponownie na pomysł jak pomóc wam w nauce. Pomysł ambitny, sporo osób zgłosiło chęć udziału. Mówię super, biorę się do roboty.

Dokładnie chodzi mi o ten pomysł. W skrócie stowarzyszenie ma za zadanie sprawdzać sobie nawzajem napisany kod. Pomysł bardzo mi się spodobał, ale nie przemyślałem jednego…

Jak do cholery dam radę sprawdzić np. 15 projektów? Problem był już przy 4, nie byłem po prostu w stanie sprawdzić wszystkich projektów.

Niestety nie było zbyt wiele osób chętnych (może niezbyt doświadczonych) do sprawdzania cudzego kodu i tak o to projekt umarł…

Staram się ciągle wymyślić jak zrobić to inaczej, bo sam pomysł bardzo mi się podoba. Symuluję trochę realną pracę w firmię. Jednak w takiej formie nie jestem w stanie tego wszystkiego opanować.

Jakie plany? Znaleźć lepszą formę, może jeden wspólny projekt, gdzie każdy dorzucałbym mniejsze fragmenty kodu? Do przemyślenia… 😉

7. Artykuły

Był czas, że co tydzień udawało mi się dodawać jeden dłuższy artykuł. Artykuł dotyczący samej Javy, wzorców projektowych lub jakiś bibliotek.

Takie artykuły zajmują sporo czasu – wymyślanie problemu, pokazywanie jak go rozwiązać, redagowanie, mailing itd.

Z tego względu, przerzucam się na publikację raz na 2-3 tygodnie. Jest to nieodłączna część bloga, która sprawia mi najwięcej radości. 😉

Jakie plany?

W końcu napisać już dawno planowaną serię o testach!

8. Layout

Nie wiem czy temat jest dla was istotny, ale mnie osobiście interfejs bloga lekko doprawadza mnie do szału. Chcę go zmienić na bardziej przyjazny, jedną wizję już mam. Mam nadzieję, że wam się spodoba.

Na koniec

I to już tyle podsumowań, planowania i refleksji. Czas ruszyć z powrotem do pracy, czas dać wam ponownie sporą dawkę wiedzy. Czyli to co chcę wam dawać.

Chętnie usłyszę Twoją opinię na temat tego o czym tutaj pisałem, możesz zostawić komentarz lub napisać do mnie na maniaq@1024kb.pl. Odpisuję na wszystkie e-maile.

Kamil Klimek

Od 2016 jestem programistą Java. Przez pierwsze 4 lata pracowałem jako Full Stack Java Developer. Później postanowiłem postawić nacisk na Javę, żeby jeszcze lepiej ją poznać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x