Protipy w używaniu IntelliJ

Jeżeli namówiłem Cię do używania IntelliJ to warto zapoznać się z tą lekcją kursu – pokażę Ci pięć prostych skrótów klawiszowych, które pozwolą Ci szybciej poruszać się po środowisku programistycznym.

Nie ma co zwklekać, ruszajmy!

1. 2x SHIFT –  Search Everywhere

Wcisnięcie dwa razy klawisza Shift uruchamia bardzo przydatną funkcję IntelliJ – Search Everywhere. Jak sama nazwa wskazuje pozwala przeszukać cały projekt oraz nawet załączone biblioteki w celu znalezienia szukanego słowa lub nazwy pliku.

Skrót bardzo przydatny, gdy chcemy szybko np. przełączyć się do konkretnej klasy.

2. CTRL + SHIFT + A – Type action

Skrót klawiszowy, o którym dowiedziałem się stosunkowo niedawno, a wywrócił cały mój świat korzystania z IntelliJ. Po wciśnięciu Ctrl + Shift + A wyświetla nam się okno, w którym możemy tak naprawdę znaleźć każdą akcję jaką jest dla nas wykonać środowisko.

Od przełączeniu trybu, włączenia ustawień, zmniejszenia/zwiększenia czcionki, stworzenia nowego pliku lub paczki – wymieniać można w nieskończoność.

Skrót klawiszowy must to know.

3. ALT + F12 – Open/Close Terminal

Podczas programowania często korzysta się z konsoli – co na razie może wydawać Ci się jak zło wcielone – spokojnie, z czasem się przyzwyczaisz.

Czyli w bardzo prosty sposób tzn. ALT + F12 możemy otworzyć lub zamknąć okno konsoli w IntelliJ. Skrót bardzo przydatny, jeżeli o nim zapomnimy, możemy się zawsze wspomóc już poznanym Ctrl + Shift + A.

4. CTRL + SHIFT + S – Open Settings

Jeżeli potrzebujemy coś na szybko skonfigurować wystarczy skrót CTRL + SHIFT + S, aby otworzyły nam się ustawienia IntelliJ Idea.

5. SHIFT + F10 – Run App…

Mam nadzieję, że już pamiętasz ten skrót z poprzedniej lekcji kursu – który został wykorzystany do uruchomienia aplikacji Hello World.

Na koniec

Podałem Ci 5 skrótów klawiszowych, które najczęściej wykorzystuję i które bardzo przyśpieszają moją pracę developera. W trakcie kursu będę starał się Ci przypominać o ich wykorzystywaniu, aby weszło Ci to w krew.

Prawda jest taka, aby na początku zapamiętać SHIFT + F10 oraz CTRL+SHIFT+A – które posiada wszystko w sobie. 😉

Kamil Klimek

Od 2016 jestem programistą Java. Przez pierwsze 4 lata pracowałem jako Full Stack Java Developer. Później postanowiłem postawić nacisk na Javę, żeby jeszcze lepiej ją poznać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x